В ЄС підтримали водневу «дорожню карту» України

3 квітня Україна зробила важливий крок на зустріч Європі та новій відновлювальній енергетичній галузі – водневій. Завдяки енергетичній асоціації «Українська Воднева Рада» та її президенту Олександру Рєпкіну офіційна українська делегація вперше стала повноправним учасником головної промислової виставки Європи «Hydrogen +FuelCells» в Ганновері.

Ще у листопаді 2018 року новостворена Українська Воднева Рада стала частиною головного водневого енергетичного агентства Європи «HydrogenEurope». Таким чином, Українська Воднева Рада перетворилася на першу національну організацію, прийняту в структури Європейської комісії від країни, яка не є членом Європейського союзу. Наступним кроком стало написання самої водневої «дорожньої карти» України. План дій, сценарій розвитку та способи впровадження водневої енергетики в економічну модель України розробили: Українська Воднева Рада, Інститут відновлюваної енергетики НАН України та HydrogenEurope.

Українська «дорожня карта» водневої енергетики розроблена до 2035 року включно. Її виконання дасть можливість: розробити та впровадити ефективні енергосистеми на основі відновлюваних джерел енергії, забезпечені системами акумулювання, зберігання, транспортування та використання водню різного виду та потужності; розробити та впровадити механізми державного управління і регулювання у сфері водневої енергетики, розробити законодавчі та нормативно-правові акти.

«Гармонізована із законодавством ЄС – «дорожня карта» стане тією ланкою, яка допоможе Україні зробити ще один крок у бік Євросоюзу. Адже екологічні директиви ЄС суворі. І країни, які бажають приєднатися до Євросоюзу, мають їм відповідати та поступово відходити від високовуглецевих технологій. Наша мета: досягнення 25% частки водню в газотранспортній системі України та експорт «зеленого» водню до Європи», – розповідає Олександр Рєпкін.

3 квітня під час міжнародного круглого столу був презентований проект «дорожньої карти» водневої енергетики України та підписаний міжнародний меморандум про підтримку плану дій та розвитку водневої енергетики України з головним водневим енергетичним агентством Європейської комісії «HydrogenEurope», Німецькою та Латвійською водневими асоціаціями.

«Цей договір дає можливість Українській Водневій Раді вести дискусію на найвищому рівні в Європі по імплементації всіх водневих технологій в усі галузі життя держави. Це можливість в найкоротші терміни закінчити і отримати експертизу документів Української Водневої Ради, а саме «дорожньої карти» та плану розвитку водневих технологій до 2035 року. Наша співпраця – можливість обмінюватися інформацією, ділитися досвідом різних напрямків передових європейських країн і організацій, спостерігати за розвитком їх законодавства, синхронізуватися з цими країнами і якнайшвидше привезти всі кращі технології в Україну», – пояснив президент енергетичної асоціації «Українська Воднева Рада» Олександр Рєпкін.

Крім підписання меморандуму про підтримку «дорожньої карти» України, паралельно під час засідання круглого столу було представлено й оновлену «дорожню карту» розвитку водневої енергетики всієї Європи. Член правління головної європейської водневої асоціації «HydrogenEurope» та голова Латвійської Водневої Ради Айварс Старіковс відмітив наскільки «дорожня карта» важлива для України в плані синхронізації її енергосистеми з Європою. Як приклад, Латвія – країна, яка вже пройшла цей шлях, за якихось два роки отримала 200 млн євро інвестицій на будівництво водневих проектів. Експерти переконані: Україна здатна повторити цей успіх.

«Ми ще раз переконалися, що воднева індустрія має величезний потенціал. Водень може стати одним з інструментів розв’язання проблеми енергетичної незалежності, енергетичної безпеки власного виробництва, енергетичних ресурсів, енергетичної ефективності, децентралізованих енергетичних систем», – говорить перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.

Розвиток водневої енергетики також може забезпечити енергетичну незалежність України та покращення екології.

 «Українська Воднева Рада робить все для того, щоб налагодити діалог між Європейським союзом та Україною в цій галузі. Ми вже стали партнерами з HydrogenEurope і передовими національними асоціаціями. Не у всіх країн ЄС вийшло це зробити, а ми вже в складі, як асоційований член. Пишатися, і справді, є чим», – зазначає Олександр Рєпкін.