Створення водневої Східнокарпатської долини доведе спроможність українсько-словацького партнерства у сфері зеленого водню

Міжнародні домовленості у питаннях транспортування водню - неодмінна складова переходу від планів до конкретної реалізації водневих проєктів. У цьому контексті дуже знаковою стала подія 2021 року, коли чотири газотранспортні компанії різних країн об'єдналися  для створення загального водневого коридору.

Цей аспект не оминув у своєму виступі на міжнародній онлайн-конференції з проблематики водню Ян Вайтершютц, голова Словацької водневої асоціації. Нагадаємо, що до ініціативи створення водневого коридору долучилися: компанія-оператор ГТС Словаччини, ТОВ "Оператор ГТС України", компанії-оператори ГТС Чехії та Німеччини. Таким чином досягнено домовленості щодо майбутнього транспортування водню з України, яка має умови для виробництва зеленого водню, через Словаччину і Чехію до країн ЄС. Тож фактично саме у Словаччині буде створений транспортний міст між Європою і повоєнною Україною для передачі зеленого водню.  

- Наразі маємо значну нафтогазову мережу, яка проходить через Словаччину. Це 4 паралельні труби 1,2 метри у діаметрі. Плануємо у майбутньому саме через них транспортувати водень, - запевнив доповідач.

 

Щодо перспектив розвитку водневої енергетики у самій Словаччині, Ян Вайтершютц теж має вельми оптимістичні сподівання. Адже попит на зелений водень чималий:

- Словаччина має виробництва, що залежать від газу - споживаємо до 100 тис тон газу на рік, - повідомив голова Словацької водневої асоціації. - Великий споживач - металевий комбінат у Кошиці. Зараз вони споживають величезну кількість вугілля, але мають прагнення виробляти метал, використовуючи саме водень. Розумію що нам не обійтися без залучання уряду, мотивації усіх зацікавлених сторін. Багато у цьому напрямку вже зроблено. Тому ми не втрачаємо надії реалізувати вже у 2023 році пілотний проєкт і перейти на постачання водню в обсязі близько 100 тис тон.

Серед інших словацьких виробництв, залежних від постачання газу - також компанії, що виробляють природні добрива, хімічне виробництво і обробна промисловість. Природний газ, який вони наразі споживають, у майбутньому планують замінити воднем, або блакитним низьковуглецевим газом.

Однак внутрішні потужності Словаччини здатні забезпечити лише 10-20 відсотків попиту водню. Решту країна має імпортувати.

- Нам будуть потрібні великі потужності з виробництва водню закордоном, в тому числі і в Україні. Адже географічне розташування України в 70 км від наших металевих заводів сприяє тому, щоб співпрацювати саме з вашою країною, - підкреслив Ян Вайтершютц.

В якості проєктів найближчої перспективи словацькі партнери розглядають   виробничі спроможності саме на території Західної України. Тому наразі вже триває підготовка так званого проєкту Східнокарпатської долини, покликаного поєднати українські потужності зі спроможностями комбінату у м.Кошиці. Реалізація цього непростого, але дуже потужного водневого проєкту потребуватиме чималих інвестицій.

Голова Словацької водневої асоціації Ян Вайтершютц висловив сподівання, що західні партнери зацікавляться цим проєктом:

- Проєкт недешевий, але дуже перспективний. Адже через водневий коридор ми у майбутньому зможемо під’їднати до нашої водневої системи інших споживачів. До того ж ми знаємо, що Євросоюз і Сполучені Штати готові інвестувати у відновлювальні джерела і у відновлення економіки України взагалі,  про що  неодноразово було заявлено на різних рівнях.  Тому вірю, що нам усе вдасться. Створення водневої Східнокарпатської долини доведе спроможність українсько-словацького партнерства у сфері зеленого водню. А якщо дивитися з більш глобальної точки зору, сьогодні є все для того, щоб Україна за допомоги західних партнерів здобула не лише політичну, але й енергетичну незалежність.