Як в умовах війни закривають вікна можливостей для розвитку «зеленої» енергетики

30 червня Україна почала експорт електроенергії до Румунії, що є початком комерційного обміну електроенергією між Україною і ЄС. Початковий обсяг складає 100 МВт. Тоді як максимальна спроможність становить 2 ГВт. У майбутньому для забезпечення повноцінного енергообміну необхідно будувати додаткову енергетичну інфраструктуру, що вимагає певного часу та інвестицій.

У контексті стратегії переходу до кліматично нейтрального розвитку ЄС важливо, щоб експортована електроенергія була не лише із традиційних джерел та атомна, а й значна її частина походила із відновлювальних джерел.

“Актуальність розвитку відновлюваних джерел зараз є найбільшою за весь час її розвитку загалом в Україні. Маємо на увазі й активність іноземних партнерів, й ті процеси, що відбуваються в країнах ЄС з відмови від використання викопного палива, особливо російського природного газу й нафти. У напрямку висвітлення цього питання працюють дипломати у різних країнах, і вже є певні результати цієї роботи: країни ЄС не чекають опалювального сезону, а вже зараз знаходять альтернативи російському газу та скорочують споживання. На цей опалювальний сезон Європа розраховує на експорт електроенергії з України. Той профіцит електроенергії, який ми зараз маємо, дозволить окремим країнам швидше відмовитись від російського палива. І відповідно до плану REPower EU тими джерелами електроенергії, на які вони будуть опиратись, є відновлювані джерела”,  – зазначив Президент Енергетичної асоціації "Українська воднева рада" Олександр Рєпкін.

При цьому сьогодні в умовах профіциту електроенергії окремі виробники вимушені зменшувати обсяги виробництва електроенергії. Про обмеження для виробників електроенергії з ВДЕ розповідали експерти профільних асоціацій та коаліції “Енергетичний перехід” у вівторок, 5 липня в Українському кризовому медіа-центрі.