Україна допоможе побудувати енергетичну незалежність всьому європейському континенту, — Олександр Рєпкін для Еuronews

“Зелений” водень, що виробляється в Україні, допоможе Європі замінити російське викопне паливо. Крім того, європейські інвестиції у вітчизняне виробництво екологічно чистого водню допоможуть нам відновити економіку після війни. Про це розповів у своїй колонці для європейського видання Euronews Олександр Рєпкін, спеціальний представник міністра закордонних справ України з питань економічної дипломатії.

Колективна енергетична безпека Європи перебуває під загрозою. Потреба у відмові від російських енергоносіїв є негайною і гострою, і “зелений” водень, що виробляється в Україні, може замістити російське викопне паливо. Коли лідери прагнуть відновити Україну і замінити путінську нафту та газ чимось більш екологічним, вони не повинні забувати про це джерело відновлюваної енергії”, — підкреслив Олександр Рєпкін. 

Путінська агресія ясно показала Європі та решті світу, що енергетична залежність від росії неминуче породжує політичну залежність. Готовність кремля до необґрунтованого розриву контрактів, військові злочини, які російські війська продовжують скоювати в Україні, та загрози путіна на адресу членів НАТО зрештою змусили Європу діяти.

Дійсно, повне ембарго на імпорт російських енергоносіїв здатне викликати проблеми в короткостроковій та середньостроковій перспективі. Але наскільки розумніше залишити європейських пенсіонерів на милість дедалі більш ненадійного диктатора, який готовий будь-якої миті перекрити крани?”,питає спецпредставник міністра закордонних справ. Щоб уникнути подальшого втручання росії в суверенну політику європейських країн, ці виклики слід подолати. 

Альтернативою є швидке розширення виробництва відновлюваної енергії в Європі. Україна має все необхідне, щоб стати успішним європейським гравцем на ринку водню та важливим постачальником енергії до ЄС”,заявив Олександр Рєпкін. 

За даними спецпредставника, українські Запоріжжя, Миколаїв, Одеса та Херсон мають стільки ж чи навіть більше сонячного світла, ніж центральна Італія. Тільки завдяки цим регіонам Україна може забезпечити достатню кількість “зеленого” водню як для внутрішніх потреб, так і для потреб Європи.

Ми вважаємо, що лише за кілька років Україна зможе побудувати 10 ГВт потужностей з виробництва “зеленого” водню. Ми не приїжджаємо до Брюсселя просити милостиню як жертви війни, яку розпочав путін. Ми приїжджаємо до Брюсселя гордо, із пропозицією для Європи. Ми можемо допомогти побудувати енергетичну незалежність всьому європейському континенту, виробляючи “зелений” водень у себе вдома, в Україні, підсумував експерт.