Водень — один з найважливіших векторів відродження України

19-20 травня відбулася ХХІІІ міжнародна науково-практична онлайн конференція «Відновлювана енергетика та енергоефективність у ХХІ столітті». Президент Енергетичної асоціації «Українська воднева рада» Олександр Рєпкін взяв участь у конференції, на якій виступив із вступним словом та доповіддю на тему: «Майбутня трансформація світової енергетики. Формування ринку «зеленого водню», нові проекти та роль України в забезпеченні енергетичної безпеки ЄС».

Пан Рєпкін зазначив, що в ЄС вже зрозуміли, що Європа більше не може залежати від російської енергетики, тому потрібно прискорити водневу трансформацію та активно залучати Україну до цього процесу.

Варто зазначити, що позиція швидкого переходу на чисту енергетику була твердо закріплена в пропозиції Європейської комісії REPowerEU - плані поступового припинення залежності Європи від викопного палива з Росії до 2030 року та підвищення стійкості енергетичної системи в усьому ЄС. Серед інших заходів REPowerEU пропонує амбіційну ціль - досягти додаткових 15 млн тонн (Мт) відновлюваного водню на додаток до 5,6 млн тонн, передбачених у рамках Fit for 55, що виходить за межі цілей Водневої стратегії ЄС.

Окрім цього, як зазначено у Плані дій щодо впровадження REPowerEU, опублікованого Gas for Climate в березні поточного року, російське вторгнення в Україну спричинило зростання ціни на природний газ в шість разів: з 20 євро/МВт-год до приблизно 120 євро/МВт-год у період з березня 2021 р. по березень 2022 р. При ціні на природний газ 100 євро/МВт-год, витрати на виробництво сірого водню становлять близько 6 євро/кг, тоді як витрати на виробництво зеленого водню становлять від 4 до 7 євро/кг. Це вказує на те, що відновлювані гази можуть бути конкурентоспроможними у короткостроковій перспективі, зменшуючи витрати на енергію для споживачів і компаній.

Олександр Рєпкін підкреслив, що водень — один з найважливіших векторів відродження України, адже Україна не лише повністю здатна забезпечити себе екологічно чистою, відновлювальною енергією, а й експортувати водень до Європи, що відкриває перспективу інвестицій в українську ГТС та газосховища, забезпечить Україну постійним джерелом доходу завдяки платам за транзит, виробництво та зберігання «зеленого» водню.  

З презентаціями учасників конференції можна ознайомитися на сайті Інституту відновлюваної енергетики НАН України.