Питання розвитку водневої економіки розглядається сьогодні Україною як один із найбільш пріоритетних напрямків у формуванні її державної політики.

Україна має значний потенціал з генерації електроенергії із відновлюваних джерел для виробництва водню, а також має можливості для транспортування водню, завдяки чому ЄС вважає Україну пріоритетним партнером у реалізації Європейської водневої стратегії, яка складає невід’ємну частину Європейської зеленої угоди (European Green Deal).

То що таке водень і у чому його переваги?

Водень (Н2) один із найрозповсюджених елементів на Землі, але існує в природі лише у сполуках з іншими. Разом із сонячним світлом та вітром, водень є одним із джерел відновлюваної енергії.

Основні переваги водню:

Це універсальний енергоносій - водень може забезпечити як електрикою та теплом, так і паливом для транспорту.

Водень - чисте джерело енергії. Коли ми спалюємо водень, в атмосферу не виділяються шкідливі побічні продукти.

Воднева енергія не токсична. Водень не завдає шкоди здоров'ю людини, на відміну від ядерної енергії або природного газу.

Воднева енергія дуже ефективна. Водень неймовірно щільний і може виділяти багато енергії. Він у 3 рази потужніший за більшість джерел викопного палива. Тому, для виконання тих же завдань потрібно менше водню.

 

Отримати водень можна різними способами.

Деякі методи супроводжуються значними викидами СО2, інші – залишають мінімальний вуглецевий слід або взагалі не спричиняють викиди СО2.

Наприклад, одним з найдешевших способів є вироблення «сірого» водню шляхом парової конверсії метану з природного газу або після газифікації вугілля. Таке виробництво супроводжується значними викидами СО2, тому «сірий» водень не може бути частиною водневої економіки майбутнього, яка спрямована на декарбонізацію.

Виробництво «сірого» водню в комбінації з технологіями, що здатні утримувати та зберігати викиди СО2, дозволяє отримувати «блакитний» водень.

У світі, зокрема й у Європейському Союзі найбільш перспективним для декарбонізації економіки вважають «зелений» водень, хоча й технологія його виробництва залишається на сьогодні найдорожчою. «Зелений» водень отримують шляхом електролізу води без викидів СО2. Через воду (H2O) пропускають струм, використовуючи «зелену» електроенергію з відновлюваних джерел (сонячної і вітрової в першу чергу), та отримують водень (Н2) і кисень (О2).